PRP למרפק

בטח תהית מה זה PRP ואיך זה יכול לסייע לכאב המרפק שלך... עומס פיזי יכול לגרום לבעיות בריאותיות לעיתים - אך הוא הכרחי במקרים מסוימים, כמו בעבודה הדורשת הרמת משאות כבדים, ספורט מקצועי או במקרה של שגרה צה"לית.
תוכן העיניינים
טיפול למרפק. צילום: קרולינה גרבוסקה

במידה ואתם עוסקים בפעולות שצוינו, אתם בסיכון גבוהה בלפתח בעיות במרפקכשהמוכרת בהן קרויה בשם אפיקונדיליטיס, או בשמה הנפוץ יותר – "מרפק טניס". מרפק טניס עלול לגרום לכאב חד במרפק, אשר מקרין לאורך היד עד למפרק כף היד. 

עד לאחרונה, הלוקים במרפק טניס טופלו באמצעות תרופות, פיזיותרפיה או קומפרסים של קרח. אנחנו עדיין ממליצים מאוד על השיטות הללו, אך מעודדים אתכם לבחון טיפול חדשני בשם PRP, שהוכח כיעיל מאוד לטיפול בבעיות במרפק. יותר מזהמחקרים מראים כי PRP (פלזמה עשירה בטסיות) מטפלת במרפק טניס טוב יותר מזריקות קורטיקוסטרואידים, לדוגמא. 

מהו טיפול PRP?

כאמור, טיפול PRP אורטופדי הוא הליך בטוח, ייחודי ויעיל המשמש לריפוי כאבים הנגרמים ממרפק טניס. המילה PRP משמשת כקיצור למושג הרפואי "פלזמה עשירה בטסיות דם".

הטיפול, למעשה, כולל הזרקת ריכוז של טסיות הדם של המטופללתוך האזור הפצוע, וזו בכדי להאיץ ריפוי של שרירים, מפרקים ורצועות פצועים. הטסיות מופרדות מהדם עצמו בעזרת מכונה מיוחדת הנקראת צנטריפוגההמפרידה את הדם של המטופל לתאי דם אדומים, תאי דם לבנים ופלזמה עשירה בטסיות דם. 

תהליך prp

זריקת PRP כטיפול במרפק טניס

יש לכם מרפק טניס או דלקת גידים, וניסיתם כל טיפול קונבנציונלי על הפלנטה? קיים סיכוי גדול כי הרופא שלכם ימליץ לכם על טיפול PRP, שהפך לאחד הטיפולים הנפוצים ביותר במרפק טניס בשנים האחרונות. 

זריקת PRP למרפק הוכחה מחקרית מזרזת את תהליך הריפוי של בעיות כמו מרפק טניס. כך, על פי מחקר אחד, רמת הכאב של הלוקים במרפק טניס שקיבלו טיפול ב-PRP השתפרה ב-71% תוך עד 24 שבועות, בהשוואה ל-56% בקבוצת הביקורת. 

כיצד זה קורה? ובכן, בשל אותה פלזמה העשירה בטסיות דםאותה מוציאים מהמטופל ומזריקים אותה למקום הפצוע, זוכרים?. בפלזמה ישנם חומרים המעודדים גדילה, ומסייעים לריפוי השריר. 

יש לכור, לרוב, טיפול PRP לאפיקונדיליטיס לטרלי יכלול הליך של שלוש זריקות, בהבדלים של חודש וחצי ביניהם.

כמה זמן לוקח להתאושש מטיפול PRP למרפק? 

לזריקת PRP יש סיכוי מופחת לתופעות לוואי מכיוון שהוא עשוי מדם המטופל. עם זאת, כאב אכן יכול להופיע במקום ההזרקהתלוי ברגישות המטופל. 

אז, מתי תגיע ההקלה? רוב המטופלים ב-PRP  למרפק חווים הקלה בכאב לאחר 3-4 שבועות מהזריקה הראשונה. השיפורים המשמעותיים ביותר נצפים לאחר לאחר 6 שבועות. אף על פי כן, קצב הריפוי של מטופל עשוי להשתנות מהאחר מאחר שתגובת מטופלים מסוימים ל-PRP טובה יותר מאחרים (למה? אנחנו לא יודעים! עדיין מדובר בהליך רפואי חדשני מאוד, ועל כן מסתורי מאוד). כמו כן, קצב הריפוי עשוי להשתנות גם בהתאם לחומרת המצב, וכן לגיל המטופל. 

השורה התחתונה… "זה רק ספורט"

טיפול PRP למרפק טניסאו לבעיות במרפק באופן כללימרגיע את הכאב, ועוזר לרפא כליל את מקור הבעיה. זריקות PRP ממריצות הפרשות של הורמוני גדילה אנטי דלקתיים, שמגבירים את התחדשות השרירים. כמו כן, טיפול ב-PRP משפיע על סינתזת הקולגן  חומר בעל תפקיד מרכזי בריפוי הגיד הפגוע.

כמו כן, הידעתם כי ספורטאים רבים הם מטופלים נאמנים של PRP? בעיות במרפקחשבו על השמות "מרפק טניס", "מרפק גולף" – מצויות באופן תמיד אצל ספורטאים מקצועיים, שחייהם סובבים סביב עומס פיזי ואימונים גופניים של שעותכך, לדוגמא, קבוצת הכדורגל של ברצולנה שכרה את שירותיו של רופא מישראל, אשר ביצע התמחויות בכל העולם. ומה שטוב לכדורגלני העילית האלוטוב גם לכם. 

רוצים לקבל מידע נוסף?

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר:

אודות BioHair

BioHair היא מרפאה המתמחה בטיפולים ריגרטיביים לשיער ולגוף. אנו נעשה הכל כדי לעזור לך להשיג את המטרות שלך באמצעות היכולות הטבעיות של הגוף שלך !