PRP לכתף – לתת לגוף לרפא את עצמו

בשנים האחרונות, למדו הרופאים המערביים על היכולת המופלאה של הגוף לרפא את עצמו. טיפול PRP - הזרקת פלזמה עשירה בטסיות דם - הוא ההתגלמות של עיקרון ביולוגי זה. במאמר זה, נספר לכם כיצד זריקות ה-PRP עושות שימוש בגורמי הגדילה הטבעיים המצויים בתאי הדם שלנו, וזו על מנת לסייע בריפוי רקמות פגומות. כמו כן, נסביר כיצד PRP יכול לגרום להקלה עצומה בכאבי כתפיים להגברת החיוניות - ואיך אפילו ספורטאי העל ברחבי העולם משתמשים בו על מנת להחלים מפציעות ולשפר ביצועים.
תוכן העיניינים
טיפול בכתף. צילום: קרולינה גרנובוסקה

מהי פלזמה? מהן טסיות דם? 

זריקות PRP לכתף, שעבורן התכנסנו, נקראות גם "פלזמה עשירה בדם". הזריקות מוזרקות לאזור כואב או פצוע, והן מכילות פלזמה, כאמורשנמצאת בדם של כל אחד ואחד מאיתנו. הפלזמה מהווה את החלקהנוזליבדם, היא מורכבת ברובה ממים וחלבונים והיא מספקת מעין דרך התניידות בה תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות הדם מצליחות להגיע לאיברים השונים בגוף. חשבו על זההרבה יותר קל לחומר נוזלי להגיע ממקום למקום מאשר לחומר מוצק. 

טסיות דם, הנקראות גם טרומבוציטים, הן סוג של תאי דם אשר נחוצות לכל מיני תהליכים המיועדים להלחמתו של הגוף, וכן לגדילה ולריפוי. 

מהי זריקת PRP אורטופדי? כיצד היא מתבצעת?

זריקת ה-PRP, כאמור, מורכבת פלזמה עשירה בטסיות דם, שאחראיות לריפוי. הטסיות מופקות מדמו של המטופל עצמו. ה-PRP מוזרק לאיבר חולה או פצוע בגוף, על מנת להאיץ את הריפוי של גידים, רצועות, שרירים, עצמות ומפרקים פגומים.

אז איך היא מתבצעת? כיצד מפרידים את טסיות הדם והפלזמה מהדם? דבר ראשון, המטופל מגיע למרפאה, והרופא לוקח ממנו דם (כמו בבדיקת דם), ומכניס אותו לצנטריפוגהוהיא זו שמפרידה אותו לחלקים שונים: תאי דם אדומים ולבנים, פלזמה, טסיות דם וכו'. 

לאחר מכן מערבבים את הטסיות לתוך בסיס נוזלי המורכב מהפלזמה, והן מוזרקות ישירות, בצורה ממוקדת, לאזור הפציעה. לעיתים נעשה שימוש בהדמיית אולטרסאונד שעוזר להנחות את הרופא לכוון מדויק יותר לאזור הפציעה.

PRP לכתףהבחירה של ספורטאי העילית 

זריקות PRP  אורטופדי, ככלל, משמשות בעיקר לפציעות ברקמות הגוףכמו קרעים בגידים. אם אנו מדברים על אזור הכתףרוב האנשים שמגיעים לקבל זריקת PRP עושים זאת בשל תסמונת  "שרוול מסובב". 

זריקת PRP לכתף משפרת את התפקוד והמוביליות שלה, ובעיקר מפחיתה את הכאב המציק. גידי שרוול הכתף אחראיים על תפקודי המרפק והיכולת להרים את הזרועועל כן, שיפור התפקוד משפרת דרסטית את איכות החיים. 

יש הרבה יתרונות נוספים לזריקות PRP. בעזרת זריקת PRP ניתן להימנע מחדרי ניתוחהמלצה שכל רופא יתן בלב שלם. לזריקות אין תופעות לוואי (מלבד אולי כאב מקומי קל שיעבור לאחר מספר ימים), והטיפול כולו אורך כחצי שעה. 

יתרון מרכזי נוסף של זריקות PRP

הוא שהן יכולות להפחית את הצורך באופיואידים, או אפילו בתרופות אנטידלקתיות ללא מרשם (כגון איבופן). אגב, בדרך כלל יש להפסיק את השימוש בנוגדי דלקת בזמן טיפול ב-PRP, מכיוון שפלזמה עשירה בטסיות מייעלת מאוד התגובה הדלקתית הראשונית הכרוכה בריפוי, וכמו שאומריםיותר מדי מדבר טוב עלול לפעמים להזיק!

אמנם, הטיפול לא יאחה קרע ברקמות, לדוגמא, אך הוא יפחית משמעותית, כאמור, את החמרת הכאב והדלקתיות באזור. בעזרת הפחתה זו, המעודדת מוביליות ניתן למקסם את הטיפול הפיזיותרפי. זו הסיבה, אגב, שזריקות PRP הן הסוד הקטן של אלופי הספורטמטייגר וודס ועד ליונל מסי. 

חשוב מאוד לעבור טיפול PRP אצל רופא מומחה

ברצוננו להמליץ לכם על רופא שעבר הכשרות בכל העולם, ואף היה המרפא הפרטי של שחקני קבוצת הכדורגל בארסהעל מנת שיגיעו לביצועים הכי טובים על המגרש. בדקו אם חברת הביטוח שלכם עובדת עם רופאים המספקים זריקות PRP – אולי מגיע לכם הסדר משתלם במיוחד, ולפעמים אף חינמי. 

רוצים לקבל מידע נוסף?

אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר:

אודות BioHair

BioHair היא מרפאה המתמחה בטיפולים ריגרטיביים לשיער ולגוף. אנו נעשה הכל כדי לעזור לך להשיג את המטרות שלך באמצעות היכולות הטבעיות של הגוף שלך !